Lantlig idyll nära stan!
-
Pris: 2 375 000 kr (utgångspris)
-
Bud: 2 375 000 kr
Datum Budgivare Bud 18/5 19:37 Budgivare 1 2 375 000 kr -
Adress: Ingemarstorp Ängsgården, Tidaholm
-
Rum: 5 RoK
-
Boarea: 105 m²
-
Tomtarea: 10962 m²
-
Boendeform: Villa









































Karta
-
Beskrivning
Har du längtat ut till landet men ändå inte vill ha för långt till stan? Då är Ingemarstorp Ängsgården ett härligt boende. Här finns plats för dig som är intresserad av odling, det finns grillstuga, gäststuga, jordkällare och ladugårdsbyggnad med garage och stallplatser. Dessutom ett härligt boende där gammal gemyt möter moderna inslag. Inrymmande kök, allrum, badrum o 3 sovrum. Kom o bli förtjust!
Planlösning
Välkommen in i hallen, här möts man av en äldre pärlspontspanel och laminatgolv. Trapp upp till övre plan med förvaring under den.
Köket är utrustat med kyl- och frys, spis med glashäll, diskmaskin och fläkt. Här finns en pelletskamin som ger skön värme ruggiga dagar. Vitt köksinrede och laminatgolv.
Allrum med laminatgolv. Öppen spis.
I groventrén/tvättstugan finns det bänkar samt tvättmaskin och torktumlare. Det är laminatgolv i groventrén.
Från groventrén kan man gå ut till den öppna altanen där det även finns ett uppvärmt spa-bad.
Badrum med våtrumsmatta på golv och träpanel på väggar. Duschkabin, wc-stol, tvättställ, vv-beredare .
På övre plan finns det en mindre hall. Det finns även en toalett med målad träpanel i tak och väggar. Efter hallen finns det ett mindre rum som kan användas som arbetsrum eller extrarum. Här inne finns det även förvaringsmöjligheter med de tillhörande garderoberna.
Det finns tre sovrum. I det ena sovrummet finns det ett öppet loft som man kommer upp till med en stege som hänger på väggen. Detta rum har laminatgolv. Sovrum två har även det laminatgolv. Det tredje sovrummet har trägolv och pärlspontpaneler på väggarna.
Övriga byggnader
På gården finns bland annat en mysig och rymlig grillstuga med plattlagt golv. Grill/eldstad i mitten och bänkar runt om.
Utomhus finns det ett stort trädgårdsland som ger goda möjligheter för odling.
Det finns även ett växthus i lite större modell och ett orangeri med gjuten platta.
Det finns en gäststuga/tonårsboende med bastu och förvaring i form av två garderober. Utanför gäststugan finns ett utedass och en jordkällare.
Det finns även en ladugårdslänga med både stall och garage på gården. I den ena ändan finns stallet med tillhörande två boxar och sadelkammare. I den andra ändan finns garage och förråd på gjuten platta.
-
Fakta
Pris: 2 375 000 kr som utgångspris Driftkostnad: 30 748 kr kr/år 14000 kwh/år Pantbrev: 711 000 kr Värdeår: 1929 Interiör Antal rum: 5 Boarea: 105 m² Om fastigheten Beteckning: INGEMARSTORP 12:3 Taxeringskod: 220 Taxeringsvärde: 985 000 kr varav mark 362 000 kr Vatten/avlopp: Enskilt vatten - grävd och avlopp - 3 kammarbrunn + infiltration Byggnad Byggnadstyp: 1 1/2 plansvilla Byggår: 1920 Fastighetsbeteckning: INGEMARSTORP 12:3 Grund: Torpargrund Stomme: Trä Fasad: Målad träpanel Takbeklädnad: Betongpannor Plåtarbete: Plåt Fönster: 2-glas kopplade Grundmur: Natursten Murstock: Murad Uppvärmningssystem: Vattenburen värme via luft/vattenpump - 2 år Ventilation: Självdrag Vatten: Enskilt vatten - grävd och avlopp - 3 kammarbrunn + infiltration -
Driftkostnad
Värme 6 300 kr El 20 179 kr Vatten/Avlopp 1 424 kr Sotning 800 kr Renhållning 2 045 kr Totalt: 30 748 kr/år - Dokument